Existuje nějaká norma na strukturu bakalářky nebo diplomky?
Každý by asi rád slyšel, že ano. Studenti si to také většinou myslí. Jenže neexistuje příručna nebo snad ČSN norma, která stanovuje, jak má vypadat taková práce, co v ní má, či nemá být, jak přesně vypadá úvod, jak se člení teoretická a praktická část. Bohužel, tohle si upravuje každá škola, a dokonce mnohdy i každý vedoucí sám. A někteří vedoucí jsou třeba fakt dost omezení jedinci, kteří něco plácnou, aniž by si své tvrzení zkontrolovali, ověřili apod. Naříklad ""úžasné"" VŠEM rozděluje práci na dvě části: teoreticko-metodologická a praktická část. Toitž, chce, abyste v té úvodní části popsali metodiku celé práce. Jiné školy ani explicitně nerozdělují práci na nějaké připitomnělé teoretické a praktické oddíly (za mě nejlepší varianta). Také struktura praktické části nemá žádnou univerzální strukturu. Jde jen o tom, co ve své omezené hlavě daný vedoucí vytvoří. Někteří odborníci/akademici mají opravdu recht a nechají to na studentovi, pak mu případě vytknou, že by to mohlo být trochu jinak. Opět asi nejlepší pedagogický přístup.
V tomhle máme nejlepší zkušenosti s Univerzitou Karlovou. Vedoucí jsou tu většinou benevolentní a nechávají tvorbu struktury na studentech. To je taky důležité. Student si tu strukturu musí promyslet, naplánovat, o tom je výzkum také. V těchto pracech přece nejde o to, aby student pracoval podle nějakých požadavků. Měl by si tu práci umět sám celou promyslet a navrhnout. V rámci konzultace by měl vedoucí pak studenta směřovat k tomu, aby to bylo dobré. Jenže, tohle je časově náročné a vedoucí jsou většinou líní. Naberou si desítky diplomantů a pak se jim nevěnují.
Pokud si ale nevíte rady se strukturou a nikdo Vám žádnou nedal, je ideální se zamyslet nad tím, co v té práci vlastně vytváříte. Koukněme na praktickou část.
Vždy si promyslete, co tam vlastně děláte. Pokud máte klasickou praktickou, tedy dotazník, určitě zvažte následující strukturu. Nejprve by měla být charakterisika a nějaké úvodní seznámení s výzkumem. Nálsedně uveďte metodiku. Pak uveďte výzkumné otázky a hypotézy. Dále definujte cíle, tedy hlavní a nějaké dílčí. Nyní napište empirickou část (klidně jako nadpis) - v té bude realizace dotazníku, rozhovoru apod. Pak bude analytická část (klidně jako nadpis). Zde se budete hrabat v datech, které jste získali. Další nadpis dejte něco jako vyhodnocení a výsledky nebo něco takového. Tady budete vyhodnocovat data z empirické části a uvádét výsledky. Nyní, pokud je to vše, co jste měli udělat, uveďte nadpis diskuse a pak závěr. Pokud ještě pokračujete nějakým návrhem, sázejte nadpis návrhová část a zde vytvořte návrh. Pak tedy uveďte tu diskusi a závěr. Někteří mají ještě aplikační část, takže za návrhovou uveďte aplikační část (nadpis) a rozeberte zde aplikaci. Končíte opět diskusí a závěrem.
Možností je spousta, klidně Vám v dalším článku uvedu jiné možnost, ale tohle je takové přehledné a logické.